Val av väggfärg badrum med litet fönster

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : S 0502-Y (lister, dörrar). Vitt tak med spotlights.

Hej Jotun, Vi är nyfikna på vad ni skulle rekommendera för färg på väggarna i vårt badrum som vi ska renovera inom kort. Rummet mäter 160x230 cm, takhöjd 240 cm. Det finns ett fönster som mäter ca 50x50 cm. På golv och på vägg i dusch och bakom handfat kommer vi att ha klinker från Bricmate - Runö Light Grey. Duschdrapperi i linne. Kommod från INR i Natural Oak, bänkskiva Raw Concrete. Vitt matt handfat med kromad blandare och vit toalett. Vi har provmålat med Jotun Organic Green men tyckte att den blev alldeles för mörk. Skjutdörren som ni ser på på bild och listerna kring den funderar vi på att måla i samma färg som väggarna. Vi är inne på någon grön nyans men är öppna för andra förslag. Tack på förhand! Med vänlig hälsning Joel

2026-02-25 23:16:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 8575 Natural Green,  LADY 8469 Green Leaf eller  LADY 8304 Timjan.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.

Väggar och tak i våtutrymmen målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.

Trädetaljer som, lister, fönster, dörrar, karmar målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun