Kategorier:
- Sovrum
- Hall
Vi ska måla om i stora delar av huset. Jag har valt Froströk i vardagsrum och kök, stora öppna ytor. Den innehåller ju lite rött. I sovrum och hall vill jag ha blått. Ska jag välja blåa färger med rött i eller spelar det ingen roll? Har tittat på dunkelgrå till sovrummet, och vill ha en matchande ljusare nyans till dörr och hall.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Allt ska i princip målas. Fönster och dörrfoder klassiskt vitt, sovrummet är tänkt dunkelgrå - se nedan golvet är ljus ek. Här tänker jag då dörren i Natural blue, se nedan. 1376 Froströk heter den ljusa jotunfärg jag har tänkt för köket, där planen är att plocka upp blått som färg på inredningsdetaljer.
Ser att jag laddade upp Natural blue två gånger 😉 nu - nedan den tänkta färgen i sovrummet - dunkelgrå.
Den här tapeten från William Morris tänkte jag också använda i hallen . Från hallen dörr målad i Natural blue till rum målat i dunkelgrå. Vita lister och dörrfoder.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 4017 Pilasterblå eller LADY 4618 Kvällshimmel till hallen. Dörren kan vara i LADY 4744 Sophisticated Blue eller LADY 4477 Deco Blue.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel