Kulörråd platsbygda garderober i flera rum

Kategorier:

- Sovrum

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Allt i Froströk

Hej, vi ska bygga platsbyggda garderober i två barnrum samt till en walk-in closet med platsbyggda garderober. Skulle vilja hitta en färg som kan passa i alla tre rummen samt på elementskydd i samtliga rum. Rummen är i dag målade i Froströk, både väggar och snickerier. Skulle vilja ha en varm beige nyans som är mörkare än Froströk. Lånade hem färgkartor idag och fastnade själv för 12300 Hazelnut Beige. Tacksam för hjälp!

2026-02-26 16:05:09

Kommentar

Fler bilder, även på element som ska täckas

26/02/2026 16:07:34

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden är målade i  LADY 1376 Froströk, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Tak, snickerier, lister är alla inmålade i Froströk, även i angränsande rum. Det enda som är vitt är dimmers och eluttag. Insidan av fönsterkarmarna är i färgen NCS S 0502-Y. Bifogar en gammal planritning, notera att garderoberna inte är placerade på rätt platser. Det är det lilla sovrummet vid galleriet som ska bli en walk-in closet. Mvh, Therese

27/02/2026 15:54:15

Kommentar

Ritning

27/02/2026 15:55:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1016 Blek Sand,  12300 Hazelnut Beige eller  LADY 12075 Soothing Beige.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun