Kategorier:
- Övrigt
Hej! Vi ska måla om hela vår fasad. Vi har ett hus från 1959 och tyvärr blev fönster bytta på 80-talet till mörkt nötbruna, huset blev även tilläggsisolerat med lockpanel. Jag vill ha tillbaka 50-tals känslan på huset med små medel. Tanken är därför att måla om huset i någon form av grönt. Monokromt är det tänkt. Fönster bågarna är nötbrunlasyr ungefär likt elitfönsters nötbruna lasyr och den färgen blir kvar. (Har nyss satt in en ny altanfönsterdörr till uterummet med nötbrun lasyr utvändigt så känns inte läge att börja måla på den). Dock Ogillar jag starkt dessa fönster. Jag vill inte att de mörkbruna fönsterbågarna ska vara så framträdande. Så pistagegrön känns uteslutet. Huset är litet och en enplansvilla. Allt för mörk grön känns som att huset upplevs för litet. Vi bor i Norrbotten så färgen ska vara fin på vinter som sommar. Taket och stuprören är svarta. Utelamporna ska bytas till någon annan färg. Garagedörren kan vi ändra färg på. Taket över altanen som är bredvid uterummet ska tas ned och uterummets tak ska tightas till så det blir nättare. Jag har fallit för grön färg så kom gärna med bästa tipset på en sådan. Om ni har en alternativ färg kom gärna med en sådan också. Som sagt vill ej att de bruna fönsterbågarna ska vara för framträdande. Tacksam för hjälp.
Ni kan också komma med ett förslag på en färg på huset tillsammans med en ny färg på fönsterbågarna om vi skulle måla dem! Det hade varit spännande att få ett sådant alternativ också! Allt för att få tillbaka känslan på huset! Behöver då inte vara grön färg på huset ta då den färg ni tror skulle vara bäst. Nya altandörren har en mer nötbrun färg medan de andra fönstren har en mer mörkbrun färg. De är som sagt träfönsterramar så de kan målas.
Hej
En grön fasad kommer förstärka de rödbruna fönstren så, om du ha ett grönt hus så blir det bättre om du målar fönstren i en vit eller grå ton. Kika i så fall på JOTUN 7053 Lärdal till fasaden och fönster, dörrar, vindskivor, knutbrädor och foder i JOTUN 1624 Lätthet.
Om du vill ha kvar de rödbruna fönstren så kika i stället på en kulör till fasaden som har lite mer rödhet tex JOTUN 0175 Tjärbrun, JOTUN 2086 Höstljus, JOTUN 2040 Ljus Granit eller JOTUN 0152 Staverngul.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
Tack för snabbt svar! Ska köpa hem provburkar och börja test måla! Vilken av alla era gröna färger ni har skulle matcha de bruna fönsterbågarna och husets utseende bäst?
Hej igen
En grön fasad och fönstren som de är idag kommer få fönstren att se rödare ut. Om du ändå vill testa så kika på JOTUN 8426 Dewy Green, JOTUN 8413 Herrgårdsgrön eller JOTUN 0745 Grön Umbra. Provmåla igen.
Det var ingen färg som riktigt föll mig i smaken. Om jag ska ha kvar nötbruna fönsterbågar passar någon av dessa färger? 1283 ljusgrå umbra, 1939 sandbeige, 1284 svolvär, 10254 brun jord, 0546 vika, 0394 varm grå, 1016 blek sand, 10249 sober Framsidan på huset är i nordost. Tack på förhand!
En bild från sommaren:
Hej igen
Om du vill ha en neutral ton så behöver den kulören vara ganska röd i undertonen för att fungera med de mörkröda fönstren.
Kika tex på JOTUN 1136 Leela eller JOTUN 1377 Utmark. Måla vindskivor, knutbrädor och foder i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla igen.
Har nu tänkt om helt efter att provat färg. Finns det någon ännu lite ljusare färg än Utmark som hade passat? Om man ej vill lasera fönsterbågarna utan täcklasera eller måla dem lite ljusare nötbruna vilken färg hade passat? Tänkte mig ljusare nötbruna fönsterbågar. Sedan en mörkare brun från samma färgfamilj till spaljén vi tänkt bygga runt delar av farstukvisten. Skickar med en inspirationsbild på ett hus för att beskriva hur jag tänkt med färgskalan. Så fasadfärg, nötbrun färg till fönsterbågar och en mörkare brun till spaljén likt bilden. Tacksam för hjälp.
Hej igen
Tack. Kika även på JOTUN 0471 Lys Antik, JOTUN 1281 Pärla eller JOTUN 1235 White Sand. Provmåla igen.
Hej igen! Nu har vi valt fasadfärgen Macchiato (NCS: S2005-Y40R). Huset ska vara monokromt förutom fönsterbågarna som ska vara bruna. Jag undrar nu vilken brunfärg vi ska måla våra fönsterbågar i? Vill att det ska var mjukt och se lyxigt ut mot fasadfärgen och att det ej ska se svarta ut på håll. Tacksam för hjälp!
Hej igen
Om fasaden målas i 1359 MACCHIATO så kika på 0175 TJÄRBRUN till fönster, dörrar och ev garageport.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
För bästa råd om förarbete på fönster måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.