Färgsättning husfasad

Kategorier:

- Övrigt

Vi vill ha något i stil med Froströk på fasaden och något i stil med 0394 varmgrå på foder runt fönstren.

2026-03-01 23:34:14

Kommentar

Vi gillar även JOTUN 8558 Balmy som färg på fasaden om den går att kombinera med någon fin färg på fönsterfoder (ej vitt)

01/03/2026 23:37:42

Kommentar

Huset är ganska litet så vi skulle gärna vilja att det upplevs större.

01/03/2026 23:41:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kommer ni även att måla om fönster, dörrar och eventuell garageport? Om inte, vilken färgkod har du på dessa detaljer? Det påverkar vad som blir fint på fasaden.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Ytterdörrar ska köpas nya, så färgen på dom kan anpassas . Fönstrena har vi tänkt att ha i den vita färg som är nu, vet tyvärr ej färgkoden. / Mvh Niklas

02/03/2026 18:57:18

Kommentar

Tror färgkoden på fönstren är Vit NCS S 0502-Y. / Mvh Niklas

03/03/2026 11:21:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Den vita ton som ni har på era fönster påverkar alltså vad som blir fint på fasaden. Om man inte vet den vita kulören så begränsas antal kulörer som kan fungera. Se om ni har möjlighet att ta reda på färgkoden på fönstren.

Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

RAL 9010 är det.

05/03/2026 15:27:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. Kika på  JOTUN 1016 Blek Sand till fasaden och  JOTUN 1939 Sandbeige till detaljer som vindskivor och foder. Grundmuren och fönster och dörrar i denna målas  JOTUN 11130 Shade.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.

Om fasaden är målad i slamfärg eller linolja så ber jag dig i stället höra med våt Tekniska support om bästa produkter och tillvägagångsätt.

Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun