Kulör hus

Kategorier:

- Hus

Grundmur och tak :

Vill ha ett dämpat vitt (gräddigt) hus med verandaräcke i troligtvis NCS S 0502-Y. Fönster och dörr tänker jag mig en dämpad grön färg, gärna nära 8222 Kryddgrönt då vi har den inne på snickerier. Foder runt fönster en ljusare kulör av grön som fungerar bra mot gröna fönster och gräddvitt hus. Taket är orange betongtegel. Skissbilden är vårt hus. Stående/liggande panel. Den andra bilden är inspobild

2026-03-13 10:07:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Om era fönster målas i JOTUN 8222 Kryddgrönt så kika på JOTUN 10292 Ljus Sand eller JOTUN 1037 Sandsten till fasaden och  JOTUN 1105 Villavit till vindskivor, knutbrädor och foder. Grundmuren målas med  JOTUN 11130 Shade.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun