Kategorier:
- Kök
Rummet jag behöver hjälp med är köket. Vi bor i ett gammalt hus där köket senast blev renoverat i början av 50-talet. Färgerna nu är nån ljusgrå nyans och vitt. Köket är rätt slitet så det alla luckor väggar å tak ska målas om. Skulle vilja ha förslag på olika färger och kombinationer som skulle kunna passa. Har haft funderingar på nån nyans med grönt på luckorna och att även själva skåpen ska målas i samma nyans. Men vi är öppna för andra förslag också. Väggarna vet vi inte vilken färg heller
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej! Tack för svar. Tanken är att alla ytor ska målas i köket. Inkl fönster och lister och tak. Köket är renoverat senast 1947 så allt måste målas om. I angränsande rum som är vardagsrummet så är det för närvarande en tapet men även här så ska allt målas om. Fönster, tak, väggar, lister. Men för nu satsar vi på köket. Behöver du planlösning på vardagsrummet nu? Med vänliga hälsningar Carolin
Hej igen
Kommer du även att måla alla tak, alla fönster, dörrar och litser i HELA bostaden? Allt hänger ihop och det blir lättare för dig att få ihop en genomgående harmonisk färgskala om du har samma vita ton på allt som är vitt, i hela bostaden. Därför är det bra att utgå ifrån det som inte ska målas:)
Jag behöver inte planlösning om det bara gäller köket men gärna färgkod i angränsande rum:)
Hej Det kommer ske en ommålning eller tapetsering av alla ytskikt så småningom. Det kommer förmodligen inte heller bli målat vitt på alla tak och lister utan det kommer ske utifrån varje varje rum. Men vi kan utgå från den vitfärg som blir i köket (det måste inte vara vitt tak om det finns fina alternativ. Vi är ganska öppna för förslag,) I nuläget så har vi ingen bestämd färg. Senast det målades om här var på 50-talet så det är svårt att ta reda på exakt färg. Men det kanske inte behövs om allt ändå ska målas om? Hoppas detta svar hjälper? Med vänliga hälsningar Carolin
Hej igen
Tack. Börja med köket och kika på LADY 8302 Lagerträd, LADY 8252 Green Harmony eller LADY 8575 Natural Green till köksluckorna och köksskåpen. Väggarna kan vara i LADY 1024 Tidlös, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi med detaljer och övriga rum. Ladda gärna upp en planlösning:)
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak