Hjälp med färgval

Kategorier:

- Vardagsrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vit

Hej, Idag har jag vita väggar i hela hemmet. Jag har inredning med my jet vit , svarta detaljer samt lite ljusgrå gardiner. Jag har testat 2 färger för vardagsrum och hall som ska målas. De är anslutna till varandra. Jag har testat S-1500-N samt 1502Y. Jag gillar 1500-N men ibland tänker jag att det kan bli lite blå ton i det. Jag gillar ju det kalla. 1502Y känns varmare , och smälter in med inredningen hemma. Rädd att det blir för enhetligt.

2026-03-17 07:43:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Jag missade att säga att även taket ska målas. Blev rekommenderad NCS S0502-Y till tak. Kök och sovrum har vita väggar och tak, dock jag ingen förgkod till dessa. Färgen köptes dock på baidhaud väggfärg vit matt. Mvh Danijel

18/03/2026 14:40:11

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer och köksluckor utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.

Se i mitt tidigare svar om hur man på ett lätt sätt tar reda på detta.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej , köket är separat från hallen och vardagsrummen , angränsar inte på samma sätt till de. Sista bilden är tagen från vardagsrummet mot hallen , till höger in där är köket. Det ska inte målas. En färgen på luckor är i ljusgrå , Därav att jag tänkte på 1500-N Jag Provmålade lite på väggen i hallen så att man kan se färgen när man tittar in i köket. Mvh Danijel Kovacic

20/03/2026 10:37:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Allt hänger ihop och för att du ska få en genomgående harmonisk färgsättning så behöver man ta hänsyn till kulören på de ytor som ej ska målas. Jämför dina fönster, dörrar, lister och tak med de färgkoder jag tidigare tipsade om och se vilken som är mest lik. Återkom med detta och även färgkoden på köksluckorna och alla angränsande rum så forsätter vi sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun