Kategorier:
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Eggvit
Jag vill måla om i min hall som egentligen inte har något ljusinsläpp (endast via angränsande vardagsrum som har gott om ljusinsläpp). Väggar och lister är för närvarande målade i Eggvit och väggen i anslutande vardagsrummet är målad i skandinaviskt ljus. Garderobsdörrarna är i färgen S 2005-Y20R. Jag hade gärna målat lister i en varm, ljusgul nyans och väggar i en varm vit nyans. Vilka färger hade passat för väggar och lister i min hall?
Hej
Kika på LADY 1276 Soft eller LADY 11173 Humble Yellow till snickerierna och LADY 1001 Eggvit till väggarna.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel