Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Vitt tak. Resten ej bestämt men gärna fönsterfoder och dörrfoder i någon annan färg än vitt.
Totalrenoverar så vi har inte valt färger till alla rummen än. Två sovrum är färdigmålade, det ena i en dov grön färg och det andra i en sov puderrosa färg. Vi bor i ett gammalt hus från 30 talet så vi vill gärna anpassa oss efter detta. Kommer att ha tapeter i tex hallen. Vi har tänkt oss att lacka köksluckor i någon greige färg och har tittat lite på sheer grey. Vi kommer att ha en grå/beige kompisistbänkskiva. Vi önskar hjälp med väggfärg, foder och att hitta den perfekta färgen på luckorna. Rummet har fönster i öst och söder och har sol i princip hela dagarna.
Vi vill gärna våga något ganska färgglatt på väggarna.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Här är kökets planritning. Nedåt i bilden motsvarar söder, vilket innebär att diskhon vetter åt det hållet. Det är ett väldigt ljust rum som nås av solen från tidig morgon till sen eftermiddag/kväll. Angränsande rum blir vardagsrum och trapphall, där renoveringen ännu inte är färdig. Vi tar gärna emot tips även för dessa ytor. Taket upplevs som närmast S0500-N, medan fönstren drar åt S0500-Y med en svag gul ton, likt Stockholmsvit. Planen är att så småningom måla om fönstren till S0500-N, men tills dess vill vi hitta foder som harmonierar med nuvarande kulör. Likaså dörrfoder. Just nu lutar det åt att lacka köksluckorna i Jotun Kalk och kombinera detta med en grå med inslag av beige (Silestone Royal Reef). När det gäller väggfärg lutar vi åt en vit nyans. Sommarsnö är ett alternativ vi tittat på, men det är svårt att avgöra från bilder då den ibland upplevs mer kulört än önskat. Vi är även öppna för förslag på något mer färgstarkt. Vore tacksam för en rekommendation på en vit färg och för ett mer färgglatt alternativ.
Hej igen
Tack. Olika kulörer passare bättre eller sämre ihop med olika vita toner. LADY 10341 Kalk brukar tex dra mot rosa när man har en varmare vit ton på det som är vitt.
Den vita tonen avgör alltså vad som blir fint på väggarna och det blir absolut finast och lättast för er att ha samma vita ton på tak, fönster, dörrar och lister.
Återkom gärna hur era tankar går. Kan ni tänka er att måla om alla tak, alla fönster, alla dörrar och lister i hela bostaden?
Hej, Övriga fönster i hela huset (pga nya) kommer att vara i NCS S 0500-N. Vi kan även tänka oss att måla om köksfönstren i samma kulör. Då kommer de att matcha taket. Förstår att det blir betydligt lättare med färgsättning då. Förutsatt att vi gör det, vilka Väggfärger tror du kan passa köket? Vi målade upp kalk och testade i rummet och jag tyckte den var snygg, tyckte nästan den drog mer åt det gula hållet i just vårt rum. Bifogar bild, Jotun kalk är den i mitten och den vi gillade mest. Med vänlig hälsning, Sanne
Hej igen
Tack. Om du målar alla tak och alla fönster i bostaden i LADY 9918 Klassisk Vit så kika på LADY 10341 Kalk eller LADY 12182 Gentle Whisper till köksluckorna. Väggarna kan då vara i LADY 0471 Lys Antik, LADY 1376 Froströk eller LADY 0552 Tudor.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak