Husgrund

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Eggvit o tak engelsk röd

Hej! Fått hjälp av dig tidigare o blivit så nöjd. Jag har ett putshus från 1935. Huset är målat nu i tidlös och så har grunden målats i en passande grå färg. Innan huset blev ommålat så var grunden mörkare o det var så mycket snyggare. Skulle du kunna ge mig något tips på någon färg som passar. Taket är i engelsk röd plåt. Dörrar är äggvit. Fönster äggvita.

2026-03-28 03:00:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Så bra att det blev bra:))

Du behöver en varmare ton till grundmuren. Om du har  JOTUN 1024 Tidlös på fasaden så kika på  JOTUN 1877 Vallmofrö eller  JOTUN 11129 Smoky Grey till grundmuren. Måla in fönster i grundmuren i samma kulör som själva grundmuren får.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Tack för svar. Grunden är målad i vallmofrö nu. Har du något förslag på något ännu mörkare än smokey grey som kan passa?

30/03/2026 16:41:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Då behöver du en varmare ton än de jag tipsade om. Kika även på  JOTUN 0394 Varmgrå eller  JOTUN 1352 FORM. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tusen tack!vad tror du om 11140 ash Brown o11137 duska grey? Dessa är mer bruna men tror du det blir för mörkt? Går dessa ihop med tidlös?

31/03/2026 12:18:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

De blir för varma i tonen mot Tidlös.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Mycket tack för svar. Ska titta på varmgrå o form

06/04/2026 15:17:25

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt om jag kan hjälpa dig.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun