Köksfärg luckor

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Bomull

Hej! Jag behöver hjälp med en ncs kod jag vet att detta är ostronbeige från ballingslöv men jag skulle önska få den översatt hos er på jotun. NCS koden är S 2005-Y20R. Vilken motsvarar det i jotuns färgkarta? Vi har ett vitlaserat grangolv här hemma och har bomull som snickeri vi kommer också ha bänkskivan coral clay silestone. Läget är morgonsol östläge sen blir det syd under dagen och eftermiddag och kväll västläge. Vill att känslan ska vara varm. Är rädd att blek sand som jag förstått ska vara relativt lik denna S 2005-Y20R ncs kod blir för grå. Vill ha en inte alltför ljus färg på luckorna men väldigt likt ballingslövs ostronbeige. Vilken är motsvarigheten mot ett varmare håll (inte för gul, men ändå varm) absolut inte åt grått hos er på jotun? I övrigt har vi bomull på snickerier har kokos i angränsande rum vill ha en skandinavisk varm ombonad känsla som är varm och inbjudande jordnära färger se inspo bilderna. Likt bilderna här. Fast en snäppet mörkare på väggarna se inpirationsbilderna. På inspirationsbilderna så är det östläge bakom bänkarna och altandörren är syd läge. Så ganska likvärdigt hos oss. Men som sagt vilken är jotun färgens motsvarighet? Tack på förhand! /Denise

2026-03-31 21:55:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker på din fråga. Har du möjlighet att förtydliga vilka ytor som ska målas? 

S2005-Y20R motsvarar  LADY 1016 Blek Sand men tänk på att vi bara kan garantera rätt kulöråtergivning vid användandet av Jotuns produkter och blandat i våra blandmaskiner.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Jag upplever att den drar lite åt gråt men det kanske är fel. Vi har kokos på väggarna och funderar på att ta upp en färg på våra lister och även en stor fönsterbänk så det blir lite som händer vi gillar observe mycket och även humble yellow. Den varma gula känslan som också är beige och även brunt inslag. Det som ska målas är alltså. Hallen - tanken är en grön (typ olive) Trappan - tanken är en brun typ golden walnut Väggarna som angränsar / sitter ihop med hallen är kokos. Köksluckorna sedan ska vi nu välja en ncs kulör på. Då är frågan om man ska våga gå på en snäppet gulare ton än blek sand. Vi vill få en go varm och inbjudande känsla som blir lite djup i. Golvet i huset är grangolv vitlaserat och hallgolvet i klinkers Norrvange ivory. Mycket ljusinsläpp. Vardagsrum är östläge och sen sydläge kommer in i kök och sedan västläge på eftermiddagen kväll.

07/04/2026 09:49:12

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en planlösning? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, här kommer en väldigt enkel skiss över det har även skrivit in väderstrecken. Vi har mycket ljusinsläpp från alla håll. Min tanke är typ Hallen olive Trappan golden bronze eller någon annan sån mörkare brun variant (ev något ljusare) men vill inte se all smuts. Vardagsrummet är idag målat i färgen kokos som jag även funderar på att måla in hela taket i. Köket luckorna är tanken antingen humble yellow, observe eller blek sand som ni då översatt ballingslöv till. Men är rädd att den ska upplevas tråkig och ev lite för neutral vill gärna ha en varm härlig känsla på luckorna mot coral clay silestone bänkskivan. Inte för gul men heller inte för grå. På väggarna i köket tänker jag samma som matsal och vardagsrum. Tanken med snickerierna med i kök och vardagsrum är att man ska måla in snickerierna i ev samma färg som köksluckorna eller någon annan passande så det händer något. Vad tror du om det? Eller ska man hålla dom vita? Då taket blir inmålat i kokos likt väggarna. Och vart ska man sluta med färgen olive? Då det kan vara svårt att bryta? Ska det vara väggen som går hela vägen bort mot köket? Där jag målat en cirkel? Eller ska man sluta tidigare? Golvet i hallen är Norrvange ivory Bricmate Golvet i övrigt är hårdvaxoljat grangolv med vitprigment Kontoret är tanken färgen Soft. Passar allt detta ovan eller hur kan man ev göra?

09/04/2026 11:48:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, perfekt. När man ska färgsätta en hel bostad så är det bäst att börja med kök/v-rum. Därefter är det lättare att hitta kulörer till övriga ytor. Det blir lätt övermäktigt annars.

Börja alltså med att bestämma vilken kulör köksluckor ska ha samt vilken bänkskiva det kommer att vara i köket? Observera att jag bara översatte den ncs-kod du skrev till vår kulör, ej till Ballingslövs lucka. Vi kan bara garantera att det är rätt kulör när man använder jotunprodukter blandade i våra blandmaskiner. Om köksleverantören använder en annan produkt som är blandad i en annan typ av blandmaskin så kan kulören diffa något ibland.

Kika på  LADY 1016 Blek Sand,  LADY 11173 Humble Yellow eller  LADY 1303 Observe till luckorna. Väggarna kan vara  12313 Soft Dunes,  LADY 1625 Själ eller  LADY 1875 Sans.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum:)

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun