Råd vilken färg vi ska välja.

Kategorier:

- Radhus

Vi ska måla om vårat hus, till en annan kulör taket är röd brunt i färgen. Jag har funderat på färgen tidlös, och vita knutar. Vad tror ni skulle det passa till huset. Eller kan ni ge ett förslag på en annan färg som skulle bli snyggare?

2026-04-02 23:29:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kommer du även att måla om fönster, dörrar och garageport? Om inte, vilka färgkoder har dessa?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Har inte tänkt att måla om garaget porten och ytterdörr. Men foder runt fönster och knutar ska målas. Vi har själv inte målat huset köpte det för två år sen. Hittar inga uppgifter på vad det är för färg som har målat huset i, vet inte heller vad det är för färgkoder på dörren och porten. Känns som det är en ren vit färg. (Om det nu vara till någon hjälp) Det som ska målas är fasad och knutar och runt fönster. Har du mått förslag? Tack

07/04/2026 15:44:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Den vita tonen på det som ej ska målas behöver man ta hänsyn till för att det i slutändan ska bli ett fint resultat. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun