Färg köksluckor

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : S0500-N

Hej! Skrev tidigare men kanske skrev in fel mailadress för såg inte ditt svar… testar igen! Vi önskar måla om våra snickerier i köket och vill gå ifrån vitt, i alla fall på köksluckorna. Just nu är allt helvitt, köksluckor, skafferi, bröstpanel, tak, foder och fönster. Däremot har vi ett varmt klinker och ek-golv men ljusgrått väggkaklet som inte kommer ändras. De grå väggarna kan vi måla / tapetsera om. Hur ska vi tänka? Hitta en ny kulör till bara köksluckorna och väggarna? Såg ditt svar när jag sökte bland kulörråden och alla snickerier är då helvita S0500-N och det gäller även väggfärg i angränsande rum (hallen), också S0500-N Många tack, Susanne

2026-04-05 21:01:28

Kommentar

Några fler bilder!

05/04/2026 21:02:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Utifrån dina bilder så upplever jag att taket har en varmare vit ton. Kan detta stämma och kan du i så falla tänka dig att måla om alla tak?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag kan tänka mig att måla om taket om jag får ett bra förslag som matchar mina luckor och övrig inredning.

07/04/2026 21:21:43

Kommentar

Jag kan tänka mig att måla om taket om du tror det passar bättre till övriga köket

08/04/2026 16:28:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kolla gärna om taket är i S0500-N eller en varmare vit ton, så kanske du inte behöver måla det.

Kika på  LADY 2951 Sophisticated Red,  LADY 8575 Natural Green,  LADY 8252 Green Harmony eller  LADY 20118 Amber Red till luckorna. Väggarna kan målas i  LADY 1376 Froströk,  LADY 0486 Silke eller  LADY 10341 Kalk. Måla allt som ska vara vitt tex taken i  LADY 9918 Klassisk Vit om dina övriga vita detaljer har S0500-N.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för svar! Har nu dubbelkollat och taket är också S0500-N så det är ju bra. Gillar spontant förslagen till väggfärg men är rädd för att de till luckorna är något mörka, har du några tips på ljusare kulörer? Tror inte rött är ett alternativ för oss. Hur ska man tänka kring bröstpanelen samt panelen kring skafferiet, målar man allt i samma färg som luckorna, som väggarna eller behåller vitt? Tusen tack för hjälpen

16/04/2026 21:04:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om väggarna målas i  1376 FROSTRÖK så kika på  10341 KALK till luckorna. Om väggarna målas i  0486 SILKE så kika på  1016 BLEK SAND eller  12075 SOOTHING BEIGE till luckorna.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun