Fasadkulör

Kategorier:

- Övrigt

Hej! Vi ska måla om vår villa med träpanel, svart tak och mörkröda dörrar. Letar efter en ljus färg till fasaden och en vit färg till foder etc. som passar till det svarta taket och de röda dörrarna. Även sockeln behöver målas. Har du några tips på kulörer? Tack!

2026-04-07 10:38:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Kommer ni även att måla om fönster? Om inte, vad har dessa för färgkod? Återkom med detta samt gärna en bild på ditt hus så hjälper jag dig vidare sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! De är vita aluminiumflnster från Elinfönster och kommer inte att målas. Osäker på färgkod. Bifogar bild på huset!

16/04/2026 09:42:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Den vita tonen på fönster påverkar vad som blir fint på fasaden. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun