Kategorier:
- Övrigt
Hej, Vi har en stor källare med flera rum som ansluts till en hall/korridor. Vi ska nu måla väggar, tak , dörrar och listverk och behöver råd för att hitta nyanser som passar ihop. I korridoren ligger det ett furugolv som kommer att slipas och lutas för att behålla en ljusare nyans över tid. Det finns flera fönster (går upp till källarens tak) vars karmar är betsade i en rödbrun nyans. I anslutning till korridoren finns även en gillestuga vars väggar vi redan har målat i nyansen sand som vi. För korridoren och förrådsrum har vi tänkt att måla samtliga dörrar och foder i en mörk nyans, väggarna ska vara ljusa utan att vara kritvita och socklarna vill vi gärna måla i en nyans som både passar ett furugolv och mörka dörrar/dörrkarmar. Vi har hittat en nyans (S 7502-Y )från en annan leverantör för dörrarna men eftersom vi verkligen gillar Jotuns produkter hoppas vi kunna hitta en likvärdig nyans hos er. Det vi vill ha hjälp med är 1. Vilken nyans hos jotun är mest lik ncs S 7502-Y och som passar till nyansen Sand? 2. Vilken annan väggfärg (ljus) passar till nyansen i punkt 1? 3. Vilken nyans passar till golvsockel som både ska matcha dörrar, vägg och furugolv? Bonusfråga. I förrådsutrymmen som ligger i anslutning till korridoren ska vi även måla betynggolvet. Vilken nyans skulle då kunna passa bäst för att matcha korridoren?
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Hej, Planlösning uppladdad! Det grönmarkerade rummet är hallen/korridoren som knyter samman (nästan) alla rum i källaren. Det orangemarkerade rummet är gillestugan som är målat i nyansen sand. Trappan som leder ner i hallen är i lackad furu. Tack!
Hej igen
Tack, toppen. Kommer du att måla alla dörrar, fönster och lister i källaren eller kommer du att spara några? De som ev inte ska målas, vad har de för frägkod?
Hej, Det enda som inte kommer att målas är fönsterkarmar som är betsade i en röd/brun nyans. Väldigt svårt att säga vilken färgkod det skulle motsvara.
Hej igen
Toppen, tack. Börja med korridoren. Kika på LADY 12118 Hummus, LADY 1519 Vanilj eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i denna. Snickerier kan vara i LADY 1623 Marrakesh eller LADY 1140 Sand. Om någonting ska vara vitt tex taken så måla dessa i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure M
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak