Kategorier:
- Hus
- Puts och grundmur
Dörrar/fönster/garageport :
Hej, Till sommaren planerar vi att måla om vårt hus. Suterräng på två plan med källare. Huset är tillbyggt under årens lopp i olika omgångar vilket gör fasaden både i puts och trä. Putsen är nu starkt gul med mörkbrunt trä. Jag vill gärna behålla någon typ av gult men den kan vattnas ner om så rekommenderas. Trädet vill jag ha en annan färg. Vi byter även fönster i etapper och de nya fönstren är röda. Vad har ni för rekommendation för att få ett snyggt gult hus som inte drar tankarna till vare sig 70-tal eller mismatch? Byte av dörrar kommer att ske i framtiden till samma färg som de röda fönstren. Med vänliga hälsningar Magdalena
Bild på framsidan
Hej
Kommer ni att ha röda fönster även på övre plan? Vad tänker du för färger?
Hej. Ja, vi kommer byta ut till röda fönster även på övre plan så småningom. Jag hade velat behålla någon typ av gult men inte lika stark som nu men annars är jag osäker vad som passar. Har svårt att hitta en kombination som är snygg.
Hej igen
Tack. Du behöver ha en rödare gul om du vill ha en gul fasad, för att det ska fungera med dina röda fönster. Kika tex på JOTUN 1393 Strie till den nedre putsade delen och JOTUN 1910 Mörk Ökensand till den övre träfasaden och vindskivorna.
Andra anlternativ kan vara JOTUN 1913 Macadamia till den nedre fasaden och JOTUN 1131 Föhn till den övre fasaden. Eller JOTUN 1234 Creme till den nedre fasaden och JOTUN 1245 Råg till den övre fasaden.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge
Hej, Tack så mycket!! Vi ska testa detta. En snabb fråga, jag hittar vare sig Föhn eller Råg när jag söker på Jotuns hemsida?
Hej igen
Vi har jättemånga kulörer och alla finns tyvärr inte på vår hemsida men alla går att få blandade hos våra återförsäljare. Din närmaste hittar du här https://www.jotun.com/se-se/decorative/dealer-search