Vilken produkt och kulör till mitt tak?

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Oljad furu

Hej! Jag ska måla lasyr på en redan laserad panel på övre delen av en vägg samt taket. Idag är en del av panelen vitlaserad och jag är ute efter en mer naturlig träfärg. Jag tror att jag ska ha panellack för det, och ni har ju panellack i olika kulörer. Jag tror att jag vill ha den lite ljusare än väggen, och lite kallare i tonen. Kanske lite honungsfärgad. Rummet är litet och långsmalt med hög takhöjd (ca 4,5 m) och stora fönster i två riktningar. Så min fråga är dels vilken produkt ni rekommenderar, och dels vilken kulör? Stort tack på förhand! Hälsningar, Hanna

2026-04-13 15:38:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Den vita lasyren kommer att synas igenom eftersom det är en transparent produkt. Hör gärna med vår Tekniska support hur du bäst får bort den tidigare lasyren. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.

Återkom sedan så fortsätter vi färgsätningen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack för svar! Att ta bort den tidigare lasyren är ett för stort arbete, det kommer jag aldrig att göra. Jag kommer att måla över med lasyr och om det blir jättedåligt så målar jag över med en täckfärg.

19/04/2026 19:06:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kan du alltså tänka dig att täckmåla? Vad tänker du så fall för kulör i taket, ljus, mörk, neutral, rosa, gul, grön.....?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen, Ja, jag kan absolut tänka mig att täckmåla. Den vita lasyren är helt motbjudande för mig, den bara måste bort. Men jag har inte tänkt på hur jag skulle jågot förslag? (Hellre varmt än kallt, hellre roligt än tråkigt, men det måste gå ihop med taklampan som är en stor kotte betsad i mellanbrunt.)

20/04/2026 19:33:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Har du bild på lampan?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun