Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : 0502-y
Hej, jag önskar hjälp med vilken kulör som jag ska måla ett stort skåp från början av 1900 talet. Väggarna i vardagsrummet är målade i S2005 G30Y. Tak och lister/foder är vita. Lätt vitpigmenterat furugolv. Skåpet som ska målas skulle jag vilja att det går i grågrönt eller gråblått. Har tittat på Antique green, Treasure, Soft teal, Evening green, Linblå och Costal blue i butik. Skulle någon av dom passa? Eller har du något bättre förslag som går ton i ton som du känner skulle passa perfekt?
Hej
Kika på 7628 TREASURE, 7629 ANTIQUE GREEN, 5249 LINBLÅ, 5504 COASTAL BLUE, 5030 ST. PAULS BLUE eller 5180 OSLO.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.