Kategorier:
- Sovrum
- Hall
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : tidlös på lister, washed linen dörrar (fönster i aluminium och vita, går ej att måla tyvärr), tak vitt men vi önskar som sagt måla om detta på vissa ställen
Hej! Vi bor i ett radhus från 60-talet med 4st halvplan och ska nu måla om taket i vårt sovrum samt i hallen/trappen. Eftersom det är halvplan så hänger huset ihop ganska mycket så vi vill gärna att allt passar ihop på ett fint sätt. Dessa färger har vi idag från er (och gillar väldigt mycket). Vi gillar färg men gärna harmoniska sådana och att allt "hänger ihop". Entreplan (hall och kök): Tidlös på väggarna. Snickeri i Tidlös och dörr in till gästrum i Washed linen. syd/östligt läge, mycket sol fram till eftermiddag. Trapphus: Tapet "eldblomma" i rött från svenskt tenn. Snickerier i tidlös och dörrar målade i washed linen. Hela trappen som går genom huset är målad i tidlös. Taket i dagsläget kritvitt och tråkigt. Trapphuset binder ihop hela huset, från plan -1, entre, en halv trappa upp (sovrum) och vardagsrummet högst upp. Mycket ljusinsläpp dagtid. Har varit inne på att ha natural blue i taket för att binda ihop med vardagsrummet. Dock ett stort projekt att måla taket så rädd att vi "tröttnar" för snabbt på detta och/eller att det upplevs för mörkt under vinterhalvåret. Funderade eventuellt på tidlös istället men rädd att det upplevs för "ljust", vad tror du? Några andra rekommendationer? Vill gärna att taket "poppar" lite men ändå ha det harmoniskt med övriga huset. Det är högt i tak som du ser på bilden. "Tyvärr" är taket i vardagsrummet vanlig vit och vi kommer ej orka måla om det :P något orolig att tidlös kommer "skära sig" till det Sovrum föräldrar: Idag har vi Green harmony på väggar och garderober. Taket vitt och tråkigt, här vill vi gärna har något ljusare, naturnära i taket istället, kanske beige, ljusgrönt etc. Har funderat på vitt te, vad tror du om den? Läge är nord/västligt. Stort fönster och eftermiddags/kvällssol. har tyvärr ingen bild här just nu. Vardagsrum: Väggar i natural blue (som vi älskar här!). Taket vitt. Mycket sol här, syd/ost läge. Värt att nämna är att vi provmålade med tidlös på dessa väggar och det var INTE snyggt av någon anledning (antar ljuset) trots att det passade fint på nedervåningen i samma läge. Från vardagsrummet ser man ut i trapphuset tydligt så vill gärna att allt harmoniserar :)
Bilden från vardagsrummet mot trapphuset ovan är tagen på kvällen och gör inte riktigt natural blue rättvisa, den upplevs mycket ljusare i verkligheten, skickar med en till bild för att försöka illustrera
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina fönster och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.