Färgsättning fasad

Kategorier:

- Hus

Hej! Vi ska måla om vårt landställe och vill gärna måla huset i en ljusgrön färg med mörkgröna knutar. Vi har testmålat med Jotun lärdal på fasaden, och jotan stockholmsgrön på knutarna och dörren, men huset känns för "grågrönt" i tonen för vår smak. Vi har insett att vi skulle vilja ha ungefär samma färg som lärdal på fasaden men som drar åt en mer gulgrön ton. Undrar om du skulle kunna tipsa om ett sådant alternativt, samt en lämplig mörkare grön kontrastfärg till husets knutar? Bifogar bild där vi testmålat färgerna på huset.

2026-04-22 23:10:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kommer ni även att måla om dörren? 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Ja det stämmer.

26/04/2026 23:56:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på JOTUN 8302 Lagerträd till fasaden och  8469 GREEN LEAF till vindskivor, knutbrädor och foder. Ytterdörren kan vara i  0152 STAVERNGUL.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack så mycket för tips! Ska titta på detta!

28/04/2026 21:48:02

Svar från kulörrådgivaren:

Välkommen tillbaka för vidare hjälp:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun