Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Nyinköpt sommarstuga som är under renovering. Få råd i färgval i vardagsrum samt sovrum. Vill ha en varm, härlig känsla. Rummen är små så en ljusare färg vill vi ha
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Alla detaljer ska målas
Hej igen
Tack. Har du även en planlösning så vore det toppen. Vad tänker du för färg på köksluckor, ljus, mörk, neutral, grön, blå....?