Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Ska målas om, idag industrilackade vita, vill även ha hjälp med färg för dessa
Nybygge med endast ljust cementfärgat klinikergolv som vi måste ta hänsyn till. Hur fungerar Sommarsnö i starkt solljus mot blått hav. Uppfattas den som mer gul eller grå när den kommer upp. Vi vill ha en lätt varm gråbeige känsla.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej, Tack för svar! de enda färgerna vi behöver ta hänsyn till är de vita köksluckorna S 0300-N och glaspartiets ramar i mörkgrått som liknar er Lady Elegant. Dörrar etc kommer vi att måla om. Klinkergolvet liknar er Lady Gryning. Hälsningar, Annika
Hej igen
Tack. Har du även en planlösning så vore det toppen?
Hej Annika, Här kommer planritningen. Den långa sidan med ca 14m är en balkong mot havet, har samma färg som golvet i huset samt ett klart glasstaket. Huvudingången är på motsatta sidan, där man ser trappor utanför huset. Vänliga hälsningar, Annika
Hej igen
Jag ser tyvärr inte din planlösning. Prova gärna att ladda upp den igen.
När man ska färgsätta en hel bostad så är det bäst att börja med kök/v-rum. Därefter är det lättare att hitta kulörer till övriga ytor. Det blir lätt övermäktigt annars.
Om köksluckorna kommer att vara någon av de vita voxtorp så kika på 1928 SOMMARSNÖ, 1622 REFLEKTION eller 12314 GREY TOUCH till väggar i de allmänna utrymmena. Måla det som eventuellt ska vara vitt tex tak, lister och dörrar, i 9918 KLASSISK VIT.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej igen
Återkom med hur du upplevde dessa kulörer mot golv och övriga detaljer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
Toppen, tusen tack för rådgivningen! Återkommer! Mvh Annika
Välkommen tillbaka:))
Toppen, återkommer!
:)