Kategorier:
- Hus
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej! Vi bytte nyss ut våra fönster till svarta men jag gillade inte kontrasten som blev till vårt röda hus med vita knutar och vita fönsterfoder. Har funderat på att måla om och vill ju helst få ett modernare intryck av huset men vill inte att fönstren ska ta över. Har kollat på jotuns färger och då de åt det gråa hållet. Det är grå skiffer och berggrå men även varmgrå jag kollat på. Sedan är det om det blir för mörkt och "trist" då jag tänkte att fasadfärgen skulle vara överallt dvs på knutar, fönsterfoder och vindskivor. Ska man ha matt färg eller inte. Ja jag behöver hjälp!
Tacksam för hjälp och råd Eller är vitt det som skulle passa bäst? Den vita bilden är gjord med chat gdp så ni vet.
Hej
Vilken svart färgkod har du på dina fönster? Det finns många olika "svarta" och del drar mot blått.
Ja det är elitfönsters aluminium fönster så de är svarta. Antar att de är RAL 9005 när jag kollar deras hemsida. Mvh Sofia
Hej igen
Tack. Om era fönster har kulören RAL9005 så kika på 1284 SVOLVÄR, 1378 KONTUR, 0394 VARMGRÅ, 1877 VALLMOFRÖ eller 1032 GRÅ HARMONI. Måla dörren i 0745 GRÖN UMBRA.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
Hejsan! Tack för råd. Men menar du att den färg vi väljer ska målas överallt. Alltså både fasad, vindskivor och fönsterfoder eller hur tycker du? Fönstren kommer vi ju inte att måla. Passar en vit eller svart dörr lika bra? Tacksam för svar! Mvh Sofia
Hej igen
Om du vill ha ett modernare uttryck så är det fint med samma kulör på vindskivor, knutbrädor och foder, som fasaden får.
Om du ändå vill ha ett mer traditionellt uttryck med en avvikande kulör på detaljerna så behöver jag veta vilken kulör du landar i till fasaden:)
Om du målar enligt mitt förslag så kika även på 1105 VILLAVIT, 9938 NATURLIGT SVART eller 0099 SVART till dörren.
Provmåla igen.