Färgsättning av lägenhet 2 rok

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Finns inga lister idag eftersom det ska renoveras. Fönster är vita, liksom tak.

Hej, Totalrenoverar en lägenhet från 70-talet från tak till golv och nytt kök. Nya köket kommer mitten juni innan dessa ska väggarna målas och jag önskar få hjälp med färgsättning av köket. Köket vetter mot norr och det är begränsat ljusinsläpp så tänker att jag behöver gå ljust mot färgen på köket S2903-Y30R med bänkskiva i laminat White marble. Men vill samtidigt få in värme. Önskar ett lugnt intryck, ljus, värme, natur men med värme. Gillar grönt, beige, greige och att blanda gamla möbler med nytt i naturmaterial. Det är utgångspunkten och sen följer målning av vardagsrum, sovrum och hall. Jag är lite av en less is more människa. Så ni får gärna komma med tips på en palett jag kan använda i lägenheten som helhet. Önskar att allt hänger ihop. Bifogar bilder på köket som ska monteras, liksom bänkskiva och golv. Sen bilder från mitt renoveringskaos på övriga lägenheten och några detaljbilder som inspiration för mig. Med hopp om förslag på färgval.

2026-04-28 08:33:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster och dörrar har, om inte ALLA dessa detaljer i hela bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för återkoppling! Färgen i taken är enligt Flügger inte NCS kulörbestämd men närmaste NCS kulör är S0300-N. Fönstren är i S0502-Y. Lister och dörrar saknas och köps in senare. Hoppas det här ändå hjälper på traven för att föreslå kulörer. Vänliga hälsningar, Anna Backman

04/05/2026 15:20:43

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.

Dina köksluckor i 2903-Y30R blir finare om man har alla vita detaljer i en vitare vit ton. Kan du tänka dig att måla om alla fönster, dörrar och lister?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Bifogar den planlösning som var med i säljprospektet. Inte helt överensstämmande med verkligheten då balkongen/ uteplats är utanför vardagsrummet. på denna bild är fönster och utgång från kök men det är endast fönster i köket. Dörrar och lister kan jag välja att måla eller köpa in färdigmålade utifrån dina kulörråd. Fönstren däremot vill jag ogärna måla om då de är bara några år gamla.

06/05/2026 06:13:12

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick. 

Så, om du inte ska måla dina fönster så blir det alltså bättre att välja en varmare vit ton tex  1001 EGGVIT även till allt annat som ska vara vitt tex tak, dörrar och lister. Köksluckorna blir dock finare ihop med vitare vita.

Det mest harmoniska när man färgsätter med neutrala, toner som grått och beige, är också att välja olika kulörer med ungefär samma gulhet/rödhet i undertonen. Om du målar en yta i grått jämte en annan yta i beige så kommer den grå ytan att upplevas kallare och den beige ytan gulare, när man ser dem tillsammans. Så, om du har 2903-Y30R på köksluckorna så behöver du ha en kulör som har en liknande underton, om väggarna ska vara neutrala, tex  1376 FROSTRÖK. Denna brukar vara fin mot dina köksluckor men blir precis som de mindre bra ihop med varmare vita toner. Ihop med varmare vita detaljer så drar både luckorna och Froströk mot grårosa.

Här behöver du kompromissa lite. Kika på  1832 SKANDINAVISKT LJUS till väggarna som är lite gulare än Froströk och därför blir bättre mot varmare vita detaljer men kan precis som varmare vita detaljer få luckorna att dra mot grårosa.

Ett alternativ är att måla allt som är vitt i  1624 LÄTTHET. Den är något vitare än  1001 EGGVIT och  1453 BOMULL och brukar vara fin mot både köksluckorna och  1376 FROSTRÖK. Du kommer dock att se att dina fönster ser lite gulare ut.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom med vad du landar i när det gäller köket så hjälper jag dig vidare.

För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Valet föll på Froströk i köket (Wonderwall) efter att ha provmålat fem kulörer. Tar gärna emot förslag på kulörer för övriga rum. Näst på tur är vardagsrummet och sovrummet. I det senare vill jag gärna gå mot lugnt, ombonat och grönt. Samtidigt så vill jag att rummen ändå hänger ihop, inte spretar för mycket. Har du några idéer? Tackar på förhand, Anna

26/05/2026 23:24:11

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Vad landade du i när det kommer till vit ton på alla snickerier i bostaden?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Taket är s0300-n, fönster får tillsvidare vara s0502-y. Men kan målas om vid senare tillfälle till mer vit likt taket. Golvlister funderar jag på att måla in i väggfärgen i rummet. Endast två dörrar i lägenheten och lister till dem kan bli i väggfärgen eller ton i ton. Hoppas det gav en bild.

27/05/2026 12:53:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack.  1376 FROSTRÖK blir alltså bättre ihop med kritvita detaljer.

Kika på  10678 SPACE till v-rum och  8281 PALE LINDEN eller  8478 PALE GREEN. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Ja precis, färgen ser bra ut på väggen i köket. Tack för övriga tips! Har du förslag på ljusare alternativ till vardagsrummet? Så kan jag jämföra när jag provmålar? Grönfärgen tror jag blir bra till sovrummet.

29/05/2026 05:47:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  10290 SOFT TOUCH. En ljusare beige ton behöver vara fin mot både Froströk och varmare vita detlajer. En ljusare beige skulle ju kunna vara  1376 FROSTRÖK men som jag tidigare beskrivit så blir den alltså mindre bra ihop med dina varmare vita detaljer. Om du upplever att den fungerar i köket så provmåla den även i v-rum.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Finns det någon ljus grå eller greige som kan funka till vardagsrummet? Eller bruten vit till det kritvita?

04/06/2026 11:10:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker är jag hur du menar med "bruten vit till det kritvita?"😊 Om du upplever att  1376 FROSTRÖK fungerar i ditt kök så provmåla den gärna och se hur du upplever den i v-rum. Hur upplevde du  10290 SOFT TOUCH?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Finns det någon mild gul färg som kan passa i vardagsrummet?

05/06/2026 09:12:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika gärna på  1442 CLARO eller  0384 VIT NARCISS till v-rum:)

Provmåla igen😉

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tusen tack! Färgprover inköpta. Tyvärr hade Colorama här i Östersund färgen som heter Clark. Vad är det för NCS kod på den?

08/06/2026 19:21:41

Kommentar

Är Romantik och Cheese cake kulörer i vardagsrummet som skulle hänga ihop med Froströk? Att det harmonierar.

09/06/2026 06:48:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen😊

Jag kan inte se att vi har en kulör som heter Clark. Har du ett kulörnummer på den så ska jag försöka hitta den.

 1154 CHEESE CAKE och  1304 ROMANTIK har för lite rött i sig för att fungera med  1376 FROSTRÖK. Om du vill ha en lite mer kulört gul ton så kika på  11213 DELICATE YELLOW som är lite rödare i tonen.

Provmåla igen:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Menar Claro som du föreslog. Inte Clark;)

10/06/2026 13:01:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack😂 Provmåla även på  1442 CLARO:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Problemet var att Colorama hade inte den som prov och ingen info. Har du en NCS kod så kan de ta fram ett prov.

10/06/2026 19:05:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Hm. Det låter konstigt att Colorama inte kan blanda till  1442 CLARO.

Vi är lite restriktiva med att lämna ut våra färgkoder. Jag mailar. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

De hade ingen information om den färgen, varken förgjort eller i en stor förteckning över Jotun-färger. Får be dem blanda enligt NCS. Tack för hjälpen! Hälsningar, Anna

15/06/2026 16:25:02

Svar från kulörrådgivaren:

Välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun