Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : S 8005-G20Y
Hej, Jag har ett litet utrymme på 15 m2 och ska ha ett grönt Kök i färgen S 8005-G20Y från Ikea och ev rosa kakel oklart vilken rosa. Ljuset kommer in från öster. Jag undrar vilken ljus beige alt. Vit du rekommenderar till tak och väggar och lister. . Gärna samma. Allt är omålat nu.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i hela bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej, jag tänker att ALLA dessa detaljer ska målas stugan är helt nybyggd och jag önskar samma beige på såväl tak som väggar som lister eller ev en ljusare och en mörkare som matchar med en kod jag skickat över på köket. Det finns inga anslutande rum.