Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Vi har helrenoverat en villa från 40-talet och nu kommit till den svåra delen med målning. Det gäller allt från karmar, lister, skjutdörrar, väggar & tak. Det som är fast är originalgolven i trä som ska slipas och vitpigmenteras. Innerdörrarna i hallen är idag ”standard-vita” från bygghandeln. Köket blir luckor i Aspudden ljusgrå. Kök: sydväst läge. Del av tegelvägg kvar. Aspudden grå luckor (känns kall). Vill ha en varm känsla i köket, funderar på en gul kulör (fresh pasta/light/ eller mot peach sky?) men tycker det är jättesvårt med just gul. Mellan kök och vardagsrum finns en skjutdörr (accentfärg som binder ihop de två rummen?) Vardagsrummet: söderläge Neutralt, lugnt, beige? Soft radiance? Hallen från vardagsrummet till trappan: samma som i vardagsrummet? Sovrummet: norrläge. Grönt. Hela rummet ev även taket? Kryddgrönt/subtle green? En limbalk går tvärs över - ev accentfärg på den? Inbyggda garderober matchande med väggfärgen. Karmar/lister/tak - obestämt. Tittat på Kokos, froströk men tänker att man väljer nåt som funkar bra beroende på övriga val ovan. Önskemålet är att våningsplanet inte känns som nybyggt grå/beige utan får ett lite spännande liv genom färgsättningen
Hej
Det mest harmoniska när man färgsätter med neutrala, toner som grått och beige, är att välja olika kulörer med ungefär samma gulhet/rödhet i undertonen. Om du målar en yta i grått jämte en annan yta i beige så kommer den grå ytan att upplevas kallare och den beige ytan gulare, när man ser dem tillsammans.
Aspudden ljusgrå har en kallare grå ton. När man ser dessa luckor ihop med varmare färger som tex beige, varma grå, gult, varma vita osv så brukar luckorna upplevas blåare.
Kan du tänka dig att välja en annan lucka som har lite mer värme i sig, om ni vill ha en varmare färgskala?
Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i hela bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Som alternativ på köksluckor tänkte vi Havstorp Beige (NCS-kod: S 3005-Y20R Glansgrad 10) Bifogar bild på planlösning (kök på ovanvåningen) Vi har några nya fönster (trapphuset) som invändigt är målade i Svenska Fönsters standardvita färgkod är NCS S 0502-Y. Vi väntar på en trappa, vitpigmenterade eksteg och stockholmsvitt målat mellan stegen. Fönsterna i resten av huset ska renoveras och målas om in och utvändigt. Alla tak, lister och (huvuddelen av) fönster ska målas. Vi var och tittade i huset med färgprover idag och funderar på Kokos på väggarna nedan, lätthet som takfärg (tidigare källarplan och lite åt det mörkare hållet som det är). Vitt te i trapphus och upp på övre våningen. Sovrummet (våning 2) i en grön färg (ink tak). Vardagsrum och kök är jättesvårt. Tittat på oliv, soft radiance, fresh pasta och mild ochre i köket - så lite spretigt om man säger så.
Hej
Tack. Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Om du behöver ha samma kulör invändigt som utvändigt på fönster så behöver man även anpassa den vita tone till fasadkulören? Har ni redan målat utsidan av huset och i så fall i vilken kulör? Kan ni måla fönster i en kulör på insidan och i en annan på utsidan?
Fönsterna kan/ska ha en annan färg på insidan än utsidan. Utsidan är idag zink-grå på de nya fönsterna och vi kommer att måla de gamla fönsterna i samma kulör utvändigt.
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så är det bäst att börja med kök/v-rum. Därefter är det lättare att hitta kulörer till övriga ytor. Det blir lätt övermäktigt annars.
Om ni har köksluckor i S3005-Y20R och nya fönster i S0502-Y så kika på 1931 KOKOS, 12313 SOFT DUNES eller 1625 SJÄL till väggarna i kök/v-rum. Måla alla snickerier, nya fönster och även taken i 1001 EGGVIT.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom med hur du upplevde kulörerna mot bänkskivor, golv mm i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak