Kategorier:
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : -
Hej! Vi har två tapeter på nedervåningen som inte direkt matchar men vi gillar båda för mycket för att byta ut någon. De angränsar dock inte så nu behöver vi måla en lugn övergång i hall och kök som binder ihop nedervåningen. En ljusare till väggarna och en mörkare till lister, panel och köksluckor. Det står till för oss i tankarna. Beiga? Gröna?
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i hela bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej! Det är hela nedervåningen som ska målas förutom de rum som har dessa två tapeter. Det är hall och kök, där ska lister, panel, väggar, köksluckor ja rubbet målas. Taket kan målas om om det är så att de ej passar färgerna du föreslår. Fokus är på att hitta en trygg brygga genom nedervåning mot tapeter
Hej igen
Kommer ni att måla om alla tak, alla fönster, alla dörrar och lister i hela bostaden? Om inte, så är det bättre att utgå ifrån färgkoden på det som eventuellt ej ska målas. Återkom gärna med detta samt planlösning så fortsätter vi sedan.