Färgsättning fasad

Kategorier:

- Hus

- Altan

- Puts och grundmur

Dörrar/fönster/garageport :

Grundmur och tak :

Vi ska måla om ett hus och har nog bestämt oss för kulören Gentle Yellow på fasaden. Fönsterbågarna är i kulören S 0502-Y så där är tanken att foder, vindskivor mm får vara i samma. Det vi har kört fast på är kulör på stenfoten! Den är bitvis väldigt hög och dominant. Vi ska även måla om uterummets fasad, idag är den typ vit, men vi funderar på om det skulle bli bra att måla även den i Gentle Yellow? Den fula balkongen ska göras om och få ett nättare metallräcke. Tacksam för goda råd!

2026-05-05 15:01:57

Kommentar

Jo, jag glömde ju att fråga om garagadörrarna - vilken kulör skulle bli bra på dom?

05/05/2026 15:02:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Om fasaden målas i  12136 GENTLE YELLOW och fönstren har kulören S0502-Y så måla vindskivor, knutbrädor och foder och balkong i  1453 BOMULL. Grundmuren och fönster i denna och garageportarna kan vara i  1352 FORM

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.

För bästa råd om metaldelar måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun