Färg på luckor kök

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Fönster RAL 9010, Eggvit på panel och tak.

Hej! Vi renoverar vår sommarstuga och jag behöver hjälp med färgssättning på luckorna som vi skall lämna in på lackning. Golvet - gammalt slipat grangolv som vi betsat lite vitt, med hårdwaxolja över. Vitmålad panel bakom köket, från Moelven. Osäker på NCS, men Eggvit är min tanke. På väggarna har jag målat med Bomull från Jotun då Eggvit upplevdes alldeles för kall mot panelen framförallt. Först var tanken att vi skulle ha SAND på luckorna, men eftersom vi väljer bort stenskiva och går på bänkskiva i mörkare EK, så vill vi ha ljusare luckor. Första önskan var ett gult kök, men svårt med kombinationerna. Nu är min tanke SOFT DUNES eller HUMMUS? Lister och foder runt fönster skall också målas, där är min tanke att måla det i SAND. Själva fönsterna kommer förbli vita, RAL 9010. Men smyglister målas in i SAND eller annan kulör om du har något tanke? Behöver alltså hjälp med färg på luckorna samt foder/lister.

2026-05-11 09:59:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Behöver du en så kallad Standard-ncs till luckorna eller fungerar et med vilken ncs som helst?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag pratade med lackeraren nu som sa att Jotuns NCS-koder fungerar jättebra! Så standard eller någon annan tror jag inte spelar någon roll..

12/05/2026 12:07:52

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Kika på  12313 SOFT DUNES,  1303 OBSERVE,  12118 HUMMUS eller  11173 HUMBLE YELLOW till luckorna.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.

Tänk på att Jotun bara kan garantera rätt kulöråtergivning vid användandet av Jotuns produkter och blandat i Jotuns blandmaskiner.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun