Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
- Kontor
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Bomull 1453
Hej, i samband med vår inflyttningsrenovering kommer vi att måla om samtliga rum i vårt hus. Vi har inte tillträde till huset än och kommer starta renovera tre dagar senare, så kulörvalet måste nästan ske lite på distans eller vara hyfsat klar innan vi får tillträde. Jag har tänkt mig följande färger: 8281 Pale Linden (vardagsrummet) och 1623 Marrakesh (allrum och hall övervåning samt köket) som bas. Snickerier kommer vara i Bomull, mest för att de befintliga dörrar är "standard Bauhaus dörrar" och det har jag googlat mig fram till ska vara 1453 Bomull. Tycker du att dessa färger fungerar ihop? Vilken kulör ska vi välja för taken? I färgbutiken fick jag tipset att välja 9918 Klassisk vit med argumentet att om taken inte är kritvita kan de se inrökta ut. Håller du med om det? Eller snarare sagt ska vi välja Klassisk vit eller Bomull för taken? En annan fråga: Jag tycker att Oslo 5180 vore väldigt läcker för ingångshallen och arbetsrummet (bottenplan), men är rädd att hallen och rummet blir för mörkt i den kulören. Finns det en ljusare lättare kulör som kan vara ett alternativ till Oslo? Tycker du att Bomull, Tidlös, Marrakesh, Pale Linden och Oslo eller variant till Oslo kan passa ihop? Det kommer vara Khärs Verona ultramatt ekparkett i samliga rum. Jag ser fram emot ditt svar. :-)
Det kom bara med en bild i originalmeddelandet. Kompletterar därför med bottenvåning samt plan 3.
Hej
Kommer även era fönster att ha kulören 1453 BOMULL?
Vilken färgkod kommer era köksluckor att ha?
Hej Annika, Vi kommer successivt måla om fönstren också, gissar att det blir finast med 1453 bomull som matchar dörrarna. Färg på köksluckor har vi inte bestämt än.
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så är det bäst att börja med kök/v-rum. Därefter är det lättare att hitta kulörer till övriga ytor. Det blir lätt övermäktigt annars.
Vad tänker du för färg på köksluckorna, ljus, mörk, neutral, grön, blå, gul....?
Hej, det är svårt att säga i förväg, vi kommer ändå behöva byta ut dem eller lacka om, men det har inte högst prio. Om jag väljer ut den viktigaste frågan här och nu så är det vilken kulör vi ska välja till taken, Klassiskt vit eller Bomull, vilken är det mest säkra kortet skulle du säga? Resterande färger på alla de andra rummen kan vi bestämma sen. Har du därför tips hur man kan tänka kring kulörval till taken?
Hej igen
Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Det finaste är alltså att välja en varmare vit tex 1001 EGGVIT även till taken, om alla fönster, dörrar och lister får kulören 1453 BOMULL men kulörvalet i taken är även avhängigt vilken färgkod dina köksluckor har eftersom de utgör en ganska stor yta som du kommer att se samtidigt.
Vad har dina köksluckor för färgkod idag, om de inte ska målas?
Hej, ok jag förstår, det hela är inte så enkelt som jag hoppades. Jag vet inte vilken färgkod köksluckorna har för att vi inte har tillgång till huset än. Precis här och nu har jag inga ytterligare frågor. Tack för dina svar!
Hej igen
Välkommen tillbaka för vidare hjälp:)