Kategorier:
- Övrigt
Letar efter en kulör till panel, takutsprång, fönster och garage till vårt mexitegelhus. Taket kommer bli mörk antracit i färgen. Vi funderar färgen Elegant men skulle behöva hjälp så vi tycker det är svårt med just mexitegel. Vill inte gå mot vitt och vill få bort det bruna 70-talet.
Hej
Har du en bild på det nya taket, där man tydligt ser färgtonen i det?
Kommer du att måla om alla fönster och dörrar?
Hej. Inte optimalt men laddar upp 2 bilder på svart tak samt 2 bilder på mörk antracit som är målade av samma företag som förmodligen ska behandla vårat tak. Även här är vi lite osäkra på om vi ska gå mot svart eller mörk antracit. Vi ska måla om dörrar och fönster tillsammans med det andra yttre :)
Hej igen
Det mest harmoniska när man färgsätter med neutrala, toner som grått och beige, är att välja olika kulörer med ungefär samma gulhet/rödhet i undertonen. Om du målar en yta i grått jämte en annan yta i beige så kommer den grå ytan att upplevas kallare och den beige ytan gulare, när man ser dem tillsammans.
Teglet har en varmare ton som kan att få ett grått tak att se kallare ut än det egentligen är. Om taket ska målas, vad har du för färgkoder att välja mellan?