Välja kulör i mitt vardagsrum/matsal

Kategorier:

- Vardagsrum

- Övrigt

Vi har inga kulörer i övrigt. Ganska nyinflyttade. Jag ska måla om i vardagsrummet. Tanken är att det ska vara 80-tals maximalism där inne. Färg, discokulor, neonskylt, massa tavlor. Ställde dit en panter i keramik på 73 cm idag. Ja, du fattar kanske vibben. Hur som. Har i en månad haft färgprover uppsatt på väggen. Är sugen på att måla väggarna i ”mjuk” och köra ”fromage” på väggen där TVn sitter. Där tvn sitter finns även murstocken om det påverkar färgvalet på något vis?! Har du andra idéer och tankar? Ska jag måla in dörrkarmar i samma färg som väggarna för att ”bjuda in” ifrån de två angränsande rummen? Eller måla dem vita igen? Blir kanske konstigt med inmålade dubbeldörrar?! 🤔

2026-05-16 21:43:55

Kommentar

Du får GÄRNA komma med förslag på andra lämpliga kulörer eller sätt att måla på - I’m all ears!

16/05/2026 21:45:07

Kommentar

Så, nu kom det bättre bilder!

17/05/2026 14:52:18

Kommentar

De tre sista bilderna är hur det ser ut i de två dörröppningarna in till rummet

17/05/2026 14:54:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i hela bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi vill bara måla i matsal/vardagsrum. Och jag har ingen möjlighet att kolla färgkoder i de andra rummen. Köket ska målas om och bytas ut om några år - de besluten får vi ta då. Jag önskar enbart hjälp med matsal/vardagsrum. Vill veta vad som blir snyggast för det rummet - att måla in dörrar/dörrfoder eller ej. Samt om du har några andra idéer på kulörer än ”mjuk” och fromage.

18/05/2026 19:50:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer och köksluckor utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.

Om vi bortser från köksluckorna så vore det toppen om du har möjlighet att kolla vad du har för färgkod på fönster, dörrar och lister samt i angänsande rum, om dessa ytor ej ska målas. Det påverkar vad som blir fint och harmoniskt. Även ok om du bortser från angränsande rum om ni senare anpassar dessa efter matsal/v-rum:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Ja precis, jag har haft färgprover med hem och haft dem uppe i över en månad för att se hur färgerna blir i olika ljus osv. Har fastnat för Mjuk och Fromage. Tanken är att vi ska antingen måla in lister o tak osv i samma/liknande färger som väggarna eller måla dem i en ny vit. Men jag ska försöka kolla vad det vita är i för kulör. Återkommer

19/05/2026 13:13:40

Svar från kulörrådgivaren:

Välkommen tillbaka så fortsätter vi sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun