Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : Reflektion
Jag ska måla om vår tv bänk och tycker det är lite svårt med färgvalet. Väggarna är Tudor, listerna reflektion Vi har ett vitrinskåp i grounded red i samma rum fast mot en annan vägg. Vi ska eventuellt byta till en mörkbrun ram runt tvn istället. Lampfoten är i creme men kan se lite gul ut i vissa ljus. Jag såg en som har soft dunes på väggarna, och observe på sin tv bänk och tycker om kontrasten där mellan vägg och tv bänk. Det är ungefär något liknande jag vill åstadkomma fast utifrån Tudor. (Jag bifogar inspirationsbilden) Jag har kollat på Gentle whisper men vet inte om jag tycker den känns för kall/ljus. Men samtidigt kanske den blir bra när den kommer upp större än bara ett provark. Min sambo tycker om macchiato. Jag har också fastnat lite för soothing beige.
Hej
Kika på 10342 KALKGRÅ.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Vår bästa färg - till trä och panel