Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : (NCS S 0502-Y) (Fabriksmålade lister och standard innertaksskivor)?
Vi ska bygga ett nytt hos från Smålandsvillan där vi har ett kök från Vedum med kulören Sandbeige NCS S 4005-Y20R. Vi ska ha en ljus bänksskiva samt stänkskydd på väggen på ca 15cm. Bänksskiva och stänkskydd är i marfil cream (ljus/vit). Golvet i rummet är vitpigmenterad, mattlackad ek. Vi skulle behöva lite hjälp att välja kulör på väggarna. Vi tänker oss något beige och har varit inne på Jotun Kokos. Men vi är rädda att den kommer att upplevas som gul? vilket inte vill. Ska tilläggas att köket ligger i Söderläge så det kommer att komma in en hel del ljus i rummet. Har bifogat 2 bilder. Bilden som har en helt rostfri köksfläkt är en exempelbild för hur vårt kök kommer ser ut. Och den andra är ett foto från ett befintligt hus där det är samma kökslucka och bänkskiva. Där är väggen målad i S 1002-Y men vi vill helst inte ha grått. Vi har inte valt färg i anslutande rum men tänker att vi ska ha samma färg i i köket som resten av våning 1. Kunde dock tänkt oss att måla köket i en annan färg om ni anser att det blir bättre? Vi vill gärna att köket ska upplevas så ljust och modernt som möjligt. Tack på förhand Mvh Jimmy
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med detta samt bild på bänkskiva och golv så hjälper jag dig gärna vidare.
Hej Annika, Har laddat upp planlösningen där och jag också ritade in vädersträcken samt bild på golv och bänkskiva (som också blir 15cm stänkskydd). Tack på förhand! Mvh Jimmy
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så är det bäst att börja med kök/v-rum. Därefter är det lättare att hitta kulörer till övriga ytor. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på 1931 KOKOS, 1875 SANS, 1832 SKANDINAVISKT LJUS eller 10678 SPACE till kök/v-rum.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom sedan med hur du upplevde dessa så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Hej, Utmaningen för oss är att det är ett nybyggt hus så vi behöver välja kulör innan huset kommer på plats. Därför har vi tyvärr ingen möjlighet att provmåla ark och testa. Hur tror du att Kokos kommer att upplevas? ihop med köket? Vi vill ju helst inte att den ska upplevas gul. Mvh Jimmy
Hej igen
Det har jag full förståelse för:) Tyvärr har jag ingen möjlighet att säga hur kulörerna kommer att upplevas just i ert ljus. De kulörer jag tipsat om brukar fungera ihop med köksluckor i S4005-Y20R och S0502-Y på alla snickerier men ni behöver provmåla för att se hur det blir i er miljö.
Om ni provmåla enligt mitt tips på stora papper så kan ni ta med färgproverna till bygget.