Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Vitt te snickerier, elegans väggar, klassiskt vit tak, ljusblå yttterdörr
Hej, vi gör om en Skånelänga på 140 kvm om 2 plan och kommer ha klassisk stil interiört. Fasaden kommer vara cremefärgad och med ljusblågrå fönster (med spröjs). Bifogar en färgpalett för det interiöra där vi kommer ha kalkstensgolv i hallen och ev köket. Vitlaserad furuparkett i övriga rum. Tänker Elegans på väggarna, Vitt te på snickerierna, Observe på köksluckorna tillsammans med den bruna kalkstensskivan som du ser på bilden. Vitt tak. Jag kan välja vilken färg jag vill ha på fönstren och tänker ljusblått både inne och ute. Håller du med om detta, eller ska jag hålla mig till vitt inne och blått ute? Blir det konstigt om man har vitt te på övriga snickerier? Har tittat på färgen ”Källa” men aningen osäker här. Finns någon annan färg som du tycker passar bättre till given färgpalett?
Hej igen
Vilken färgkod kommer era fönster att ha på utsidan?
Interiört. Jag upplever, utifrån din bild, att kalkstenen har en något röd ton. Kika därför på 1016 BLEK SAND, 12075 SOOTHING BEIGE eller 1140 SAND till snickerier om köksluckorna kommer att målas i 1303 OBSERVE. Väggarna kan då vara i 1875 SANS, 1832 SKANDINAVISKT LJUS eller 0486 SILKE. LADY 8263 Elegans och 1876 VITT TE har för lite rödhet och kan upplevas gröngrå ihop med bänkskiva och övriga kulörer.
Om du vill ha insidan av fönstrena vita så kika på 1624 LÄTTHET till dessa och alla övriga vita detaljer som tex tak, dörrar och lister.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Tack för svar med tips. Som jag skrev så letar jag efter en ljusblå färg att måla fönstren med, både in och utsida och skulle gärna vilja ha din expertis på färgförslag här som passar till resterande färgpalett.
Hej igen, uppfattas ”Observe” som gul när den kommer upp i större skala som på köksluckor? Isf undrar jag om du kan ge mig tips på annan fin beige färg som passar till furugolvet som du ser i bild samt kalkstensskivan? Tack för dina goda råd! Anna
Hej igen
Vilken färgkod kommer fasaden att ha?
Det är inte bestämt än, men en creme färgad puts. Du får gärna komma med färgförslag på fasaden som passar till de ljusblåa fönstren:) Ang inomhus så är jag inne på att släppa tanken på att fönstren ska vara blåa även inomhus. Köpte nyss en provburk sand beige (3005-Y20R) till köksluckorna och tänker silke eller sans på väggarna samt lätthet till fönstren. Vilken färg passar till snickerierna med denna palett? Och vilken färg på fasad isf?
Jag tog en bild där den stora kartongbiten är målad i sand beige (3005-Y20R). Vet inte om Observe gifter sig så bra med blek sand (den lilla golvsockeln på bilden)? Vad tycker du? Ska jag gå på Hazelnut beige på köksluckorna istället?
Se bild
Hej igen
Ok, tack. Då missuppfattade jag dig. Då blir det lättare att dela upp det:)
Interiört. Kika på 1016 BLEK SAND eller 10678 SPACE till snickerierna om köksluckorna målas i 1939 SANDBEIGE och väggarna blir 0486 SILKE eller 1875 SANS. Måla tak och övriga vita detaljer i 1624 LÄTTHET.
Om du i stället väljer att måla köksluckorna i 12300 HAZELNUT BEIGE så kika på 1875 SANS, 1931 KOKOS eller 12313 SOFT DUNES till väggarna och 1876 VITT TE till snickerierna. 0486 SILKE blir för röd ihop med dessa lite gulare beige.
Måla allt som ska vara vitt i 1624 LÄTTHET
Provmåla igen.
Stort tack, uppskattar det massor! Ha en fin helg! Anna
Hej igen
Bara roligt om jag kan hjälpa dig. Önskar dig detsamma:)