Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Fasad: Eggvit. Foder + detaljer: Antikgrå. Tak: Klassiskt tegel.
Hej, först och främst vill jag tacka Annika för det förra kulörrådet jag fick angående vår färgsättning av tak och vägg på vår ovanvåning, tyvärr har jag tappat bort inlägget. I skrivande stund håller vi på att lägga grunden för vår nya farstu, men skulle redan nu vilja ha lite rådgivning om färgsättning. Vår fasad är målad i eggvit och fönsterfoder + detaljer i antikgrå. Taket är klassiskt tegel. Vi vill hitta en gul färg för våran framtida pardörr och fönsterbågar som skulle passa. Vi är inne på något ockragult, men t ex Masala verkar lite väl kraftig/mörk? Tar tacksamt emot tips.
Hej
Här kommer det tidigare kulörrådet☺️
"Tack. Jag hade målat väggar och tak i samma kulör på övervåningen. Det blir lugnare. Kika tex på LADY 1875 Sans, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller LADY 1024 Tidlös.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak."
Farstu.
Ytterdörren kan vara i 0152 STAVERNGUL, 10168 MUTED YELLOW eller 1392 GUL ANTIK.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*