Väggfärg

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Vit

Vi bygger nytt hus och har valt kök i färg 6500-n, utan överskåp. Vilken väggfärg skulle du rekommendera? Vi hade först tänkt Tudor, men inser att den blir för gul/röd mot luckorna.

2026-06-01 20:55:08

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Om du har snickerier i en vitare vit ton så kika på  1622 REFLEKTION,  12077 SHEER GREY,  1928 SOMMARSNÖ eller  12314 GREY TOUCH.

Om du har snickerier i en varmare vit ton så kika på  1024 TIDLÖS,  1391 LJUS ANTIKGRÅ,  10679 WASHED LINEN eller  1926 SNEDRÅPE.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.




Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun