Kategorier:
- Hus
- Puts och grundmur
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej! Vill ha hjälp att färgsätta detta putshus från 1956. I grunden vill vi behålla 50-tals stilen eller orginalstilen. Huset är aldrig målat utan är en infärgad orginal puts. De bruna träpanelerna funderar vi att byta ut mot cederträ alt byta mot furu som betsas/laseras ev mot teak? Träet är så passa torrt och sprött så jag tror det behöver bytas ut. Eller om du har nått annat förslag för träpanelen. Tak och hängrännor är bytta och kommer inte bytas igen. Fönster är just nu tonad vit och kan målas om på längre sikt, men kommer vara denna kulör ett par år framåt. Ytterdörr, huvudentre är Ek, garageportar och källardörr är målad brun just nu, men kan behöva målas om. Vill ha tips både för träpanel, målning av fasaden samt färg på mur/sockel på huset. På sikt även tips på ny färg på dörr och fönster
Hej
Om ni har en varmare vit ton på era fönster så kika på 1931 KOKOS till den putsade fasaden och om ni målar träfasaden, så kika på 10254 BRUN JORD eller 1939 SANDBEIGE till denna. Grundmuren och fönster i grundmuren målas i 11130 SHADE. Provmåla kulörerna även ihop med cederpanel.
Tänk på att Ceder grånar med tiden så det kan vara lite knepigt att kombinera med en målad fasad😉
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Lycka till😊
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge
Hej! Tack för tips. Jag har provmålat kokos och kan nästan tycka den blir lite gul och snäppet ljus. Blir nästan vit eller samma färg som fönstren i solen. Har du tips på bara ett litet snäpp beigare?
Hej igen
Om du vill ha en något mörkare ton till den putsade fasaden så kika på JOTUN 1287 Cirrus eller 1141 NATURAL BEIGE. Provmåla igen😉
Lycka till:)
Hej! Vi valde kokos ändå och har nu målat en sida (gaveln på bilden), ett varv nu. Vi vill fortfarande ha en ljus känsla, därav gick de andra förslagen bort. Men jag kan fortfarande inte riktigt släppa att den just nu upplevs snäppet gul. (här är jag och min man inte riktigt överens, men det är jag som är velarn). Vi har tallskog bakom huset och jag upplever den röd, vet inte om det är det som förstärker upplevelsen? 1. Kan vi påverka detaljerna, som muren/sockeln som kan göra att den "gula" upplevelsen dämpas? 2. Har du ett förslag på färg som plockar bort lite av den gula tonen. Som skulle kunna passa? Ifall vi får för oss att måla om
Hej igen
1931 KOKOS har en gul underton. Utifrån din sista bild så upplever jag att den ser fin ut men det är svårt att säga så här på lite distans och det är ju även en smaksak, hur man har tänkt att det ska bli.
Om du vill testa en mindre gul ton så kika på 1402 CANVAS till fasaden och 1283 LJUS GRÅ UMBRA, 1141 NATURAL BEIGE eller 1939 SANDBEIGE till träpartier. Provmåla noga. Om ni ska ha cederträ som så tänk gärna på att det ändrar färg under årens lopp. Jämför färgprover med nytt cederträ och lite äldre grånat.
Lycka till😊
Hej! Vad rekommenderar du för sockel färg till canvas?
Hej! Vi har provmålat canvas men den känns nästan vit. Vad har du mer för tips? Vi har mycket rött, både rödbladiga växter, murstocken är i tegel och går hela vägen längs ena sidan. Men kombinerar gärna med grönt, typ stockholms grönt på stolar och bord och detaljer
Hej igen
Hur upplevde du Cirrus, om du jämför med Kokos och Canvas?
Kommer ni att måla träpartier eller byta till Cederträ?