färgsättning hus

Kategorier:

- Hus

- Garage

- Övrigt

Dörrar/fönster/garageport :

Grundmur och tak :

Jag behöver måla om och vill ha bort det bruna. Silverfärgad plåt på kupa och vindskenor Grå ytterdörr Impregnerat staket på balkong och däck utanför ytterdörr I Det bruna är orginal, har provmålat med varmgrå men den är för gul. Kan vita fönster och ljusgrön fungera, eller en kall ljus grå??

2026-06-02 14:30:32

Kommentar

Glömd skriva att huset har mexitegel!

02/06/2026 14:31:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  1378 KONTUR,  1069 VILLAGRÅ,  1032 GRÅ HARMONI eller  1877 VALLMOFRÖ. Måla träfasad, vindskiovor, knutbrädor och foder i samma kulör.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd😊

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Lycka till:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun