Måla om väggar i kök, vardagsrum och hall + köksluckor

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : snickerier, fönster, dörrar: 0500-NCS fabrikat : Capriso, Glans 40. Den nuvarande takfärgen kan vi tänka oss att ha kvar: Caprisol, Glans 2, färg takvit.

Hej Jag skrev till dig tidigare men vi har nu beslutat att ha kvar den nuvarande färgen på snickerier, fönster, dörrar: 0500-NCS fabrikat : Capriso, Glans 40. Den nuvarande takfärgen kan vi tänka oss att ha kvar: Caprisol, Glans 2, färg takvit. Vi vill måla om väggar i hall, kök och vardagsrum. Köket ligger mellan vardagsrummet som har söderläge och barnrummet som har norrläge - det är inget direkt solljus. Jag vill ha krämvitaväggar och skåpluckor. Luckorna skulle kunna vara lite mörkare än väggen. Vi kikade på kockos till skåpluckor men jag är öppen för förslag. Målar vi även den öppna spisen i samma kulör som väggen? Jag vet inte vilken färg som väggen har just nu. Mvh Nathalie

2026-06-06 18:14:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om ni har S0500-N på tak, fönster, dörrar och lister så kika på  1376 FROSTRÖK eller  0471 LYS ANTIK till väggar och även till köksluckorna. Alternativt målar du väggarna i Lys Antik och köksluckorna i Froströk. 

  1931 KOKOS kan upplevas lite gulare ihop med kritvita vita detaljer.

Provmåla igen och välkommen tillbaka sen så fortsätter vi med övriga rum😊


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun