Färgsättning hall och korridor

Kategorier:

- Hall

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : contemporary white, reflektion

Behöver hjälp med färgsättning av två rum i lägenhet från 1910: - åttakantig hall (2,5x2,5 meter, 3 meter i takhöjd) många dörröppningar av olika höjd, inga fönster. Angänsande rum: vardagsrum i söderläge (silke och contemporary white på lister), bibliotek i söderläge (collected blue och contemporary white på listerna) samt dörröppning till nedansåtende korridor). -korridor som gränsar till ovanstående hall med en dörröppning emellan. Korridoren har fyra dörrar, utöver badrum och klädkammare gränsar korridoren till sovrum med indy pink och reflektion på listerna, fönster i norr) och kök med fresch pasta på väggar och lister, fönster i norr). På samtliga golv såpad ekparkett. Tacksam för hjälp med färgsättning av hall och korridor (chat-gpt föreslog tidlös och lister med contemporary white).

2026-06-07 15:47:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, perfekt med planlösning😊

Kika gärna på en grön ton tex  8303 VIT LJUNG,  8222 KRYDDGRÖNT eller  8281 PALE LINDEN till väggarna och sedan  12123 CONTEMPORARY WHITE till snickerierna.

 1024 TIDLÖS blir för kall i sammanhanget.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför även med alla angränsande rum😉

För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.

Lycka till:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun