Bättringsmålning silke

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Silke fr 2024 på väggar. Snickerier lätthet

Hej! Vi målade hela vår lägenhet i färgen silke hösten 2024. Nu byter vi eluttag och behöver bättringmåla runt dem. Vi har sedan dess även målat en extra vägg med en ny version av färgen. Då såg vi att de skiljer sig något men det störde inte så mycket. Nu när vi bättringmålar kring de nya uttagen passar den nya silke inte med den på väggarna, den nya upplevs gulare och något vitare. Hur ska vi göra för att få en färg som är samma som den tidigare versionen av silke? Med vänlig hälsning, Hanna

2026-06-08 08:44:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Utifrån din bild på färgburken så är kulören blandad i en Caparol-färg?

När man blandar en Jotun kulör i en annan produkt än Jotuns så kan man det bli en annan kulörupplevelse. Våra kulörer är framtagna för att passa våra produkter och bli vackra på en stor yta. 

Det bästa är nog därför om du målar om hela väggen.

Återkom om jag kan hjälpa dig vidare😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika. Jag kan ju ta med provburken och be dem blanda samma kulör fast med er basfärg? Enl min lokala colorama butik så görs dock inte samma bas som 2024 av er längre, stämmer det? Att måla om hela väggen går naturligtvis inte eftersom vi byter eluttag och de sitter på nästan alla väggar. Det skulle betyda att vi behöva måla om hela vår lägenhet. /Hanna

09/06/2026 11:01:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag förstår ditt dilemma. För bästa råd tror jag att det är bättre att du hör med vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.

Lycka till😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun