Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : 0502-Y
Hej! Vi ska måla om köksluckorna samt väggarna i kök och (tids nog) väggarna i angränsande rum (öppen planlösning). I det angränsande rummet finns en trappa upp till en hall där vi, i halva trappan och hallen, har 1875 sans. Bänkskivan i köket ska bytas ut mot en laminatskiva som är så lik gotländsk kalksten som möjligt. Frågan är om vi ska fortsätta med 1875 sans på väggar i rum+kök och ha en annan färg på köksluckorna. Har kollat på 10341 kalk (känns lite för ”lila” ibland, har den i sovrummet och där blir den däremot inte lila), 1391 lys antikkgrå (lite för kall), 10342 kalkfritt lite för mörk), 1931 kokos och 8302 lagerträd (lite för mörk). Finns det kanske någon grå/greige med lite grönt i? Eller ska vi måla väggarna i rummet i en annan färg och ta 1875 sans på luckorna? Alternativet skulle också kunna vara att ta en mörkare bänkskiva. Jag är väldigt nyfiken på dina inputs! Jag lägger med bilder på köket, tänkta knoppar samt inspobilder. Ps: köksfönster ligger åt väst, fönster i angränsande rum åt öst.
Hej
Kommer ni att ha kvar den fina tapeten i köket?
Har du möjligen en färgkod på köklsuckorna, så vore det superbra?
Återkom så fortsätter vi sedan😊
Hej! Tack för snabb återkoppling! Tyvärr försvinner den fina tapeten och blir samma färg som resterande väggar i köket. Luckorna är 702-ramsö vit (Myresjö kök). Ser fram emot dina tips! Varma hälsningar Tove
Hej igen
Toppen, tack😊 Kika på 1875 SANS eller 1625 SJÄL till väggarna i köket om du har 1875 SANS i trappan och i hallen. Köksluckorna kan vara i 12300 HAZELNUT BEIGE, 10678 SPACE eller 12292 CARAMEL BROWN.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Vacker, matt och robust
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej! Tack snälla för tips och inspo! Har du förslag på någon grön nyans som hade passat en (keramik) bänkskiva i grå kalkstenston och sans (eller själ) på väggarna? Tänker du att dina tips på luckorna funkar lika bra till ljus som mörk bänkskiva (utifrån inspobilderna jag skickade)? Varma hälsningar Tove
Hej igen
Jättesvårt att avgöra vilken exakt ton bänkskivorna har utifrån en bild. Det bästa är om du provmålar och jämför både mot bänkskiva och köksluckor😉. Eftersom jag tyvärr inte hittar en färgkod på luckorna och därför bara kan förlita mig på bilder så är det extra viktigt att du provmålar:)
Om du vill ha en grön kulör till köksluckorna så kika på 7629 ANTIQUE GREEN, 8469 GREEN LEAF, 8252 GREEN HARMONY, 8575 NATURAL GREEN eller 8304 TIMJAN.
Provmåla igen😊