Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Vet ej
De möbler vi har idag är relativt neutrala och tillkommande kan anpassas efter väggfärg. Våra detaljer är ofta i trä, metall eller glas. Vi har tex beigea fåtöljer med stålram och ett soffbord i glas med stålram. I köket kommer vi ha ett bord av ek och pinnstolar i mörkare trä. Vi är dock öppna för att måla om stolarna. Köksluckorna vill vi omlackera så det vore särskilt hjälpsamt att få råd om fina färgkombinationer (alltså färgförslag för både luckor och väggfärg) i kök. Barnrum (idag grönt), kök och vardagsrum har fönster som vetter mot sydväst, resterande två sovrum (idag rött och ljusgult) har fönster som vetter mot nordost. Generellt gillar vi varma men dämpade färger som ger ett mys, men dras även mot det dämpade grön/blå/grå. Vi har funderat på gråblått, grått eller olivgrönt i vårt sovrum (som idag är gult), ljusgul eller dusty pink i barnrum, beige, ljusblått, ljus olivgrön eller ljusgult i vardagsrum. För köksluckor har vi funderat på allt från varm vit till blått, rostrött och olivgrönt. Vi behöver hjälp!
Här kommer även bilder på sovrummen + barnrum som de ser ut idag!
Vi kommer bygga en bokhylla i vardagsrummets nordöstra del (runt dörröppningen mot hallen) som kan vara i en vit varm färg eller något som sticker ut, t ex vinrött eller blå. Vi gillar starka men inte skrikiga färger, och skulle gärna vilja våga lite så det inte blir för mjäkigt :)
Hej
Grattis till ny lägenhet😊
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Kika på 8597 SEAWEED GREEN, 8284 OLIVE, 11175 ADVENTURE, 20118 AMBER RED, 4894 OCEAN AIR eller 8252 GREEN HARMONY.
Om era fönster, dörrar och lister har en varmare vit ton så kika på 12313 SOFT DUNES, 1832 SKANDINAVISKT LJUS, 1875 SANS eller 1931 KOKOS till väggarna i kök/v-rum.
Om era fönster, dörrar och lister i stället har en mer kritvit vit ton så kika på 1376 FROSTRÖK, 10341 KALK eller 12314 GREY TOUCH till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfektion.
Återkom med hur du upplevde dessa kulörer i din miljö mot golv, bänkskivor mm i ditt ljus så fortsätter vi med alla övriga rum😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak