Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Hall
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : S0502Y
Hej! Vi har precis köpt hus och tanken är att vi ska måla om. I Hallen (entrén) är det bröstpanel samt framför ”förråd” samt i hallen bort mot tvättstuga och groventre. Bröstpanelen är målad i 0500 och där önskar jag en beige färg på väggen som är kvar ovanför bröstpanelen (idag är det en grå tapet). Sen önskar jag hjälp med färg till barnrum (mitt emot entren). En dov rosa färg som går mer åt det beiga hållet än lila eller skrikrosa. I vårt sovrum (sovrummet vid tvättstugan) funderar jag på jotun sheer grey. Detta är en färg vi tidigare haft i vårt sovrum och älskar. Tror ni den funkar? YtterVäggen som går genom kök och vardagsrum är idag en grå skiffervägg. Detta kommer vi behålla ett tag i alla fall då vi inte planerar för att renovera det nu. Övriga väggar som är genomgående kök och vardagsrum är vit tapet och där skulle jag önska måla. Tror ni tidlös skulle funka där?
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Kika på 1024 TIDLÖS till väggarna i kök/v-rum. Vägg ovan panel i hallen kan vara i 10679 WASHED LINEN och det blir bäst om du målar panelen i hallen i 1453 BOMULL om du har S0502-Y på fönster, dörrar och lister.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel, paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfektion.
Återkom med hur du upplevde dessa kulörer så hjälper jag dig gärna vidare med övriga rum😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej! Tack för fantastiskt svar. I nuläget har vi ingen plan på att måla om bröstpanelen (då vi är osäkra på om vi ska ha den kvar). Då vi har småbarn nu tänker vi att den får vara i den färg som den är just nu. Utifrån det, vad tycker du funkar till den då i hallen? Jag kan uppleva washed linen gå lite för mycket åt det gråa hållet (för min smak). Jag var lite inne på soothing beige eller sand. Skulle det funka? Och gällande vårt sovrum - tycker du sheer grey funkar där? (0502-y på lister och dörrkarm). Samt vilken rosa färg skulle passa i dotterns rum med samma färg på lister och dörrkarm? Där vill jag gå mer åt det beiga hållet i den rosa färgen (livrädd för att det ska skifta åt lila) Tack för tips på vilken typ av färg vi ska välja till viss typ av ”underlag”. Tack ännu en gång!
Hej igen
Utifrån dina bilder så ser det ut som om du har en mörkare grå köksö. Kulören på denna behöver du ta hänsyn till när du väljer väggkulörer. Utifrån dina bilder så upplever jag att det är en ganska neutral grå ton vilket gör att det blir bäst med en gråare färgskala även på väggarna.
Men, om du ändå vill testa en lite varmare ton till väggarna i kök/v-rum/hall så kika på 10678 SPACE, 1140 SAND eller 12075 SOOTHING BEIGE.
Provmåla igen😉