Kategorier:
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Vitt
Hej! Vi ska måla om barnrum till pojke. Fönstren vetter mot söder. Jag vill gärna ljus och härlig färg så han kommer vilja leka därinne. Jag funderar på fresh pasta men har väl lite funderingar hur det kommer passa ihop med söderläge. Jag vill inte att det ska kännas för kallt men inte heller mot det orangea hållet. Vad tror ni? Har ni även tips på andra kulörer?
Hej
Kika på 1276 SOFT, 0384 VIT NARCISS, 8303 VIT LJUNG eller 8281 PALE LINDEN. 1775 FRESH PASTA blir för kulört i ett söderläge.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.
För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Lycka till😊
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust