Färgsättning kök/vardagsrum/hall

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Blandat

Hej! Vi håller på att totalrenovera vår enplansvilla. Vi har rivit en vägg mellan gamla köket och vardagsrummet för att få öppen planlösning. Det nya köket kommer ha en grågrön lucka med ncskod S 6005-G20Y. Vi är inne på en ljus greige kulör till väggarna och har provmålat kokos, sommarsnö och froströk. Se bild med lucka samt tre kulörprover. Kokos får köksluckorna att upplevas gröna vilket vi gillar men den ser lite smutsig ut. Vi gillar froströk mycket men tyvärr upplevs köksluckorna blågrå vilket vi inte tycker om. Dörrar, lister, foder och vår braskamin är i lite blandade vita kulörer och vi har inte för avsikt att måla om dessa. Majoriteten är Stockholmsvit men även klassisk vit förekommer. Även de nya eluttagen är klassisk vit. Ska vi kika på ytterligare färger eller vilken av de tre som vi provmålat hade du rekommenderat? Tak är ej målat ännu så tar gärna emot råd om val av kulör i tak också.

2026-06-29 17:21:59

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Om man har lite blandade vita toner på fönster, dörrar och lister så är det bättre att välja en något mörkare ton till väggarna. Då skapar man lite kontrast mellan vägg och snickerier och man brukar då tänka lite mindre på olika vita detaljer😉Kika tex på  12314 GREY TOUCH,  10678 SPACE eller  8470 SMOOTH WHITE till väggarna.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet , så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför med köksluckor, golv, angränsande rum mm.

För ett supermatt och exklusivt utseende på släta väggar rekommenderar vi LADY Pure Color - vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall - vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun