Kategorier:
- Övrigt
Hej. VI har provmålat fasaden i söderläge med ncs 2040-y10r; den drog för mycket i grönt Vi har provmålat med er skagengul och den blir rosa. Vi har nu provat 2141-y15r (som fanns hos Beckers) och det är väl den som är bäst hittills utifrån vart vi vill. Från innan är fasaden målad med er grändgul som vi uppfattar bra i förhållande till det röda/rosa, men den är liksom lite för "glad"/för mycket i sin gula. Vi skulle vilja dämpa det gula något och skulle vilja att inget rosa slår igenom. Förutom på söderväggen var 2040-y10r toppen, men nu undrar vi om ni har någon kulör som är nära t.ex. 2040-y15r, eller kanske till och med 13r då? Vi var i färgaffären idag men killen där kunde inte slå in varken 2040-y15r, eller med 13r på slutet manuellt i maskinen. Ska man kunna det? Vilken färg i ert sortiment ska vi annars titta på som är närmast? Kan man blanda inomhusfärgernas sortiment som utomhusfärg, så kan ni ju även föreslå kulörer därifrån. Vi hittar bara er nyaste färgkarta men ni har ju säkert massor av gamla färgkartor med kulörnamn, men jag hittar inte i djungeln. Målet är alltså en gul fasad, men det ska inte skrika att den är piggare än solen, utan kännas lite mer dämpad, men alltså inte grön eller rosa, och den får inte heller bli så svagt gul att den blir beige. Tack på förhand. MVH/Sandra
.
Hej
Jag hjälper dig gärna men det vore toppen om du har en bild på ditt hus samt om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod dina fönster och dörrar har, om du inte ska måla dessa.
Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Återkom så hjälper jag dig vidare😊
Hej. Våra foder och fönster är blandade s0300-n och s0500-n. Mvh/Sandra
Hej
Tack😊Jag ser tyvärr inte din bild på ditt hus men kika på 1392 GUL ANTIK om du vill ha en ungefär lika gul men något mer dämpad än de du testat.
Kritvita fönster mot en gulare fasad kan bli lite skarpt. Måla därför vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar i 1284 SVOLVÄR eller 1016 BLEK SAND.
Kika även på en ljusare gul ton tex 1037 SANDSTEN eller 10292 LJUS SAND till fasaden. Vindskivor, knutbrädor och foder runt fönster och dörrar i 1016 BLEK SAND, 1283 LJUS GRÅ UMBRA eller 9918 KLASSISK VIT om dina fönster är i S0300-N eller S0500-N.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster
och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Putsade ytor målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
Hej Tack för svar. Gul antik upplevs snarare som beige och inte gul. Vi har provmålat med den och har grannar som har den. Vi vill ha gult, men inte riktigt lika knalligt gul som grändgul, utan som om man lagt en lite dov slöja ovanpå bara, och det ska inte dra i grönt eller orange/rosa. Du ser ingen bild då jag inte bifogat någon. Det är ju ändå problem då skärmar återger färg olika… Mvh/Sandra
Hej igen
En bild hjälper mig att förstå karaktären på huset och vad som kan passa😉men kika även på 1124 SKAGENGUL som är betydligt gulare. Tänk dock på att de flesta kulörer upplevs mer kulörta utomhus, när de kommer upp på en större yta.
Provmåla igen😉
Hej I mitt inledande meddelande till er skrev jag just att vi provmålat med er Skagengul, som du nu föreslår, och att den blir rosa. (Vänligen se mitt första meddelande till er). Har ingen bild i skrivande stund men vi pratar om ett egnahems-hus med brutet tak från slutet 20-talet/början 30-tal. Mvh
Hej igen
Tack. Ber om ursäkt🫣 ser nu att du redan testat 1124 SKAGENGUL. Kika i stället på 1114 KORN eller 1905 GYLLENOCKRA. Båda dessa är något mindre röda.
Provmåla igen😊