Utomhusfärg mexitegelhus

Kategorier:

- Övrigt

Hej! Jag bor i ett vitt mexitegelhus från sjuttiotalet. Husets gavlar har träpanel som tidigare var bruna. Vi har målat om träpanelen och carport i jotun 0394 Varmgrå. Vi skulle vilja måla insidan av carporten och taket i carporten i en ljusare nyans och funderar på 1376 Froströk. Tror du den kan passa till eller har du andra förslag? Vi skulle också vilja måla garageporten inuti carporten i någon röd kulört. Vilken röd färg passar till Varmgrå och Froströk? Tack på förhand!

2026-08-10 09:10:59

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika gärna på  1376 FROSTRÖK till insidan av garaget. Portarna kan vara i  0042 VILDVIN eller  2006 HUSMANSRÖD.

Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. 

Lite osäker på om det är ett varmt utrymme? Jag rekommenderar att du hör med vår Tekniska Support om bästa produkter. Du når dem genom att klicka på pratbubblorna längst ner till höger på jotun.se. så fort de har möjlighet.

Lycka till och välkommen tillbaka för vidare hjälp😊

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun